Suplementy dla psa: wspomagające układ kostno-stawowy
Ponieważ zapotrzebowanie na tego typu suplementy jest duże, sklepowe półki aż uginają się od różnych preparatów. Co wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Suplementy to temat-rzeka. Tym razem postanowiliśmy wziąć pod lupę suplementy chroniące i wspomagające stawy naszych czworonogów. Do psiego menu bywają włączane zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy pojawiają się problemy z układem ruchu. Wspomagają leczenie, przyspieszają regenerację, uzupełniają niedobory, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe – to tylko niektóre z korzystnych skutków wynikających z podawania czworonogom suplementów wspomagających stawy.
Jak suplementujemy nasze psy?
Pod koniec stycznia zapytaliśmy naszych czytelników o to, jak właściciele suplementują stawy swoich czworonogów. W ankiecie wzięło udział 156 osób. Są to właściciele jednego (40,4%), dwóch (44,2%) lub większej ilości psów. Ankietowani to głównie mieszkańcy dużych polskich miast (48,1%). 64,5% naszych ankietowanych deklaruje trenowanie z psem sportów kynologicznych. Wśród najczęściej wymienianych dyscyplin sportowych pojawiają się: agility, dogfrisbee, canicross, dogtrekking, tropienie, obedience oraz IPO. 78,8% osób deklaruje podawanie psiakom suplementów wspomagających stawy. Najczęstszą przyczyną podawania suplementów chroniących stawy jest profilaktyka (79,9%), następnie polepszenie kondycji psa (56%), zalecenia lekarza weterynarii (21,6%) oraz rekonwalescencja (19,4%) i wspomaganie leczenia (18,7%). Wybierając odpowiedni suplement ankietowani najczęściej kierują się jego składem (74,8%), własną wiedzą (55,8%), rekomendacjami specjalistów (47,6%) oraz recenzjami (43,5%). Według naszych czytelników najważniejszymi cechami dobrego suplementu wspomagającego stawy są: skuteczność działania (92,6%), naturalny skład (64,2%), łatwość podawania (29,1%) oraz dobra cena (28,4%). W składzie suplementów wspomagających stawy najbardziej cenimy takie substancje jak: chondroityna i glukozamina (60,8%), MSM (metylosulfonylometan) (60,1%), kolagen (59,4%), witamina C (36,4%) oraz kwasy omega-3 (35,7%).
Kiedy suplementować?
Suplementy nie w każdym przypadku są niezbędne. Kiedy jednak powinniśmy rozważyć rozpoczęcie suplementacji i co koniecznie powinno się w nich znaleźć? Zapytałam o to panią lek. wet. Julię Kolasa z przychodni weterynaryjnej VIVA: „Suplementację należy rozpocząć u: psów starszych, tzn. po ósmym roku życia, kiedy to chrząstka stawowa traci swoją elastyczność oraz u psów młodych w okresie intensywnego wzrostu – dotyczy to głównie ras dużych i olbrzymich.
Jeżeli chodzi o skład suplementów to powinny zawierać: kwasy omega-3 (np. ostatnio popularny olej z kryla), chondroitynę, glukozaminę oraz kwas hialuronowy. Substancje te wykazują też działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.”
Jeżeli nie mamy w domu psiego sportowca, również powinniśmy rozważyć wspomaganie go odpowiednimi suplementami diety. W skład takiego suplementu powinny wchodzić m.in. chondroityna, glukozamina, kolagen, witamina C, MSM, kwas omega-3 oraz kwas hialuronowy. Podczas suplementacji powinniśmy pamiętać jeszcze kilku czynnikach, o których przypomina pani lek. wet. Julia Kolasa z przychodni weterynaryjnej VIVA:
Ważny jest czas suplementacji, musi to być minimum 6 tygodni, żeby efekt był zauważalny. Poza suplementami niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta dobrej jakości oraz niedopuszczenie do otyłości.
Biorąc pod uwagę, że niektóre z substancji leczniczych, witamin oraz mikro- i makroelementów możemy przedawkować, czego skutkiem będą niekorzystne efekty, postanowiłam jeszcze zapytać o przedawkowanie suplementów wspomagających stawy. Pani lek. wet. Julia Kolasa odpowiedziała: „Jeżeli trzymamy się instrukcji producenta co do podawania danego suplementu, nie ma obawy, że przesadzimy. Nie są to leki, które można przedawkować. W najgorszym wypadku pojawi się biegunka.” Lepiej więc nie eksperymentować na własną rękę i trzymać się zaleceń producenta lub lekarza weterynarii.
Suplementy pod lupą
Co znajdziemy w składach suplementów polepszających kondycję psich stawów? Jaki wpływ mają poszczególne substancje na psie stawy?
- Chondroityna – jest elementem chrząstki stawowej. Likwiduje tarcie pomiędzy ruchomymi elementami stawu umożliwiając odpowiednią amortyzację i ruchliwość. Pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów.
- Glukozamina – pomaga w odbudowie chrząstki stawowej, zmniejsza ból oraz zapalenia stawów, polepsza również ich funkcjonowanie.
- Kwas hialuronowy – jest odpowiedzialny za elastyczność i sprawność ruchową stawów poprzez zapewnienie optymalnej sprężystości i lepkości mazi stawowej.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – usprawniają ruchomość stawów.
- Kolagen – wspomaga prawidłowy rozwój struktur kostno-stawowych, poprawia funkcjonowanie stawów.
- Witamina C – uaktywnia syntezę kolagenu, sprzyjając leczeniu oraz profilaktyce układu ruchu.
- Metylosulfonylometan (MSM) – zapobiega stanom zapalnym stawów, wykazuje również właściwości przeciwbólowe oraz wspiera regenerację.
Oprócz powyższych, często w tego rodzaju suplementach możemy znaleźć takie składniki jak:
- czarci pazur – wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne oraz przeciwartretyczne,
- kryl arktyczny – stanowi bardzo dobre źródło kwasów tłuszczowych,
- dzika róża – to doskonałe źródło witaminy C. Regularne podawanie tej witaminy ma wpływ na absorbcję manganu. Witamina ta jest również potrzebna do syntezy kolagenu oraz uaktywniania kwasu foliowego.