Zdrowie

Badania profilaktyczne czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

To stara prawda, z którą trudno się kłócić. Jednak w natłoku codziennych spraw często zapominamy, jak wielką rolę we współczesnej medycynie odgrywa profilaktyka. Kiedy Twój pies przechodził ostatnio badania profilaktyczne? 

Regularne kontrole – jak często?

Częstość wizyt w gabinecie lekarza weterynarii nie jest jednakowa dla wszystkich czworonogów. Zmienia się ona w zależności od wieku zwierzaka, ale nie tylko. Na częstotliwość mają też wpływ: stan zdrowia, ogólna kondycja i współistniejące choroby. 

Przyjmuje się, że młode zwierzaki (do ukończenia pierwszego roku życia) podstawowe badania diagnostyczne powinny przejść cztery razy. Zdrowe, dorosłe psy rutynowy przegląd zdrowia powinny przechodzić raz do roku. Częstotliwość wizyt kontrolnych zwiększa się do dwóch razy na rok u seniorów. 

W jakim wieku pies staje się seniorem?

Nasze czworonogi starzeją się niestety zdecydowanie szybciej niż my. Szybkość starzenia i długość życia jest uzależniona od predyspozycji genetycznych, wielkości zwierzęcia oraz środowiska życia. Psy, które ukończyły 7 lat, uważa się za zwierzęta w podeszłym wieku, czyli seniorów. 

Dojrzały wiek w wielu przypadkach wiąże się z rozwojem chorób przewlekłych. Często tylko ich wczesne wykrycie umożliwia skuteczne leczenie i zapewnienie komfortu życia. Im później są wykrywane, tym większe spustoszenie sieją w organizmie naszego pupila. Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Zwierzęta chorują w ciszy

Psy i koty niestety nie mogą z nami rozmawiać, więc nie poskarżą się na swoje dolegliwości. Bardzo często widoczne dla opiekuna problemy, czyli np. kulawizna, uporczywy kaszel, problemy z poruszaniem czy też zmiany w strukturze sierści, pojawiają się wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Zadaniem troskliwego i odpowiedzialnego opiekuna jest nie dopuścić do tego. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybszej wizyty u lekarza weterynarii?

  • Wszelkie zaburzenia poruszania: kulawizny, problemy ze wstawaniem, niechęć do skoków, zwolnienie tempa na spacerach.
  • Nagłe zmiany zwyczajów czworonoga.
  • Zmiany apetytu (jego zwiększenie lub utrata).
  • Zmiany w rytmie wypróżnień (nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu, zatwardzenia, biegunki).
  • Utrata masy ciała lub jej nagły wzrost. 
  • Duszności, kaszel, szybkie męczenie się.
  • Niechęć do gryzienia pokarmów, wyraźny osad nazębny, nieprzyjemny zapach z pyska.
  • Nadmierne linienie, brzydka i matowa sierść. 
  • Inne

Korzyści z profilaktyki

Właściciele czworonogów często boją się wykonywania badań profilaktycznych. Ich obawy wynikają przede wszystkim z tego, że uważają je za długie i żmudne, a więc kojarzą się z wieloma godzinami spędzonymi w przychodni. Boją się również wykrytych chorób oraz kosztów ich leczenia. 

Warto wiedzieć, że medycyna – również ta weterynaryjna – na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęła. W większości gabinetów weterynaryjnych lekarze dysponują profesjonalnym sprzętem, który przyspiesza wykonywanie badań, dając pełny obraz stanu zdrowia. 

Pełna diagnostyka dostosowana do wieku pacjenta pozwala na wykrycie nieprawidłowości nawet w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu można dobrać odpowiedni dla czworonoga program badań diagnostycznych oraz sposób leczenia, tak aby nasz pupil mógł cieszyć się życiem jak najdłużej. 

Warto zaznaczyć również, że w większości przypadków wcześnie wykryta choroba może zredukować koszty opieki weterynaryjnej. 

Pakiety badań profilaktycznych

W wybranych przychodniach weterynaryjnych w łatwy sposób można wykupić pakiet badań diagnostycznych dostosowany do potrzeb naszego psa lub kota. 

Vetscan proponuje cztery pakiety profilaktyki zdrowotnej.

Pakiet BASIC 

Podstawowa diagnostyka przesiewowa. Sprawdzi się w ocenie przedzabiegowej, w badaniach kontrolnych w przebiegu chorób przewlekłych oraz zwyczajnej profilaktyce. Opiera się na Profilu Przedzabiegowym, który umożliwia analizę parametrów biochemicznych, przy ocenie ogólnego stanu zdrowia i badaniu dobrostanu. Dodatkowo zawiera badanie morfo­logiczne krwi. 

Pakiet STANDARD

Przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku. Zalecany podczas diagnostyki lub podczas decydowania o sposobie leczenia. Opiera się na Kompleksowym Profilu Diagnostycznym, który pozwala na analizę parametrów biochemicznych. Pakiet zawiera także badanie morfologiczne krwi oraz badanie biochemiczne moczu..

Pakiet PREMIUM

To rozszerzony pakiet skierowany do zwierząt starzejących się oraz wykazujących niepokojące objawy. Poleca się go również dla zwierząt po adopcjach, których przeszłość nie jest znana. Pakiet opiera się na Profilu Pro­filaktyka Zdrowotna Plus oraz szybkim teście VETSCAN cPL, oceniającym poziom specy­ficznej psiej lipazy trzustkowej. Pakiet dodatkowo zawiera badanie morfologiczne oraz pełne badanie moczu. Do uzyskania pełnego obrazu stanu zdrowia warto również wykonać badanie kału.

Pakiet SENIOR

Ten pakiet skierowany jest do pacjentów w podeszłym wieku, u których dokładny monitoring stanu zdrowia odgrywa największą rolę. Oprócz badania morfologicznego krwi, badania moczu oraz dodatkowo testu VETSCAN cPL, oceniającego poziom specyficznej psiej lipazy trzustkowej, pakiet zawiera Profil Kompleksowa Profilaktyka Zdrowotna Plus oraz T4/Cholesterol, które dają obraz funkcjonowania organizmu, ale też pomagają wykryć i monitorować choroby tarczycy, występujące bardzo często u starszych zwierząt.

Dodatkowo powinniśmy w rutynowych przeglądach uwzględniać badanie kału oraz monitorować choroby odkleszczowe (jeżeli jest spore ryzyko zakażenia nimi czworonoga). Warto wiedzieć, że badanie kału jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych badań diagnostycznych! Powinno ono być wykonywane regularnie, ponieważ choroby pasożytnicze przebiegają często bezobjawowo, a są bardzo zaraźliwe (również dla ludzi!).

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem swojego czworonoga, powinniśmy na stałe wpisać do swojego kalendarza regularny przegląd stanu zdrowia u lekarza weterynarii. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jeżeli przez ostatni rok (lub pół roku u psich seniorów) Twój zwierzak nie przechodził kontrolnych badań, nie czekaj i umów wizytę już dziś!

Reklama



Podobne artykuły