Jak wybrać pas do biegania i trekkingu i z psem?
Wybór sprzętu sportowego, niezależnie czy zamierzamy trenować amatorsko, czy też mamy chęć na sportowe trofea, powinien być zawsze przemyślany. Ponieważ dłuższe wędrówki i bieganie z naszymi czworonogami stale zyskują na popularności, postanowiliśmy w tym artykule wziąć pod lupę pasy niezbędne do tych dyscyplin. Jaki pas do biegania wybrać?
Wiosna rozgościła się u nas chyba już na dobre. Wraz z poprawą pogody, coraz częściej mamy ochotę na aktywność na świeżym powietrzu. Chcąc zadbać o formę, zarówno swoją oraz czworonoga, chętnie sięgamy po takie sporty jak canicross (sprint z psem) czy dogtrekking (wędrówki na dłuższych dystansach z czworonogami). Dyscypliny wydają się dość proste. Wystarczy dobre przygotowanie fizyczne i minimalna ilość sprzętu. Dobre szelki, jakaś smycz – najlepiej z amortyzacją, a dla przewodnika pas maszerski.
Pas maszerski, zwany również biodrowym lub dogtrekkingowym, wykorzystywany jest już od wielu lat w sportach takich jak canicross, dogtrekking czy skijoring. Dobrze dobrany pas gwarantuje komfort, wygodę, swobodę podczas ruchu oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo. Przypięty i ciągnący nas pies ułatwia bieganie lub maszerowanie. Pas sprawdzi się nie tylko podczas treningów czy zawodów. Wykorzystywać go możemy również podczas codziennych spacerów – zyskujemy wolne ręce i większą swobodę poruszania. W czasie marszu, dzięki wolnym dłoniom, możemy odpisać na wiadomość, sprawdzić nasze położenie w nawigacji lub uwiecznić chwilę na zdjęciu.
Wydawać by się mogło, że pasy do dogtrekkingu czy canicrossu to zwykły sprzęt, którego wybór będzie bardzo łatwy. W sklepach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych, znajdziemy jednak wiele różnych rodzajów. Są grubsze i cieńsze, z dodatkowymi paskami, z kieszonkami, kolorowe, oddychające… Modele pasów możemy znaleźć w popularnych dyskontach, sklepach zoologicznych lub profesjonalnych sklepach dla sportowców. Wybór jest spory, więc i decyzja trudna.
Czym zatem się kierować przy zakupie tego sprzętu?
Najważniejszym punktem w wyborze sprzętu powinno być bezpieczeństwo. Pas założony w złym miejscu, pod wpływem siły ciągnącego psa zmienia środek ciężkości ciała, co będzie skutkować mniejszą wydolnością biegu. Ponadto zostaje zmniejszona amortyzacja kręgosłupa, mięśnie odcinka lędźwiowego zostają przeciążone, co może prowadzić do bólu pleców. Ponieważ bieg nie będzie technicznie dobry, mogą ucierpieć też kolana. Prawidłowo siła ciągnięcia powinna być kierowana na środkową część miednicy.
Powinniśmy też zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość zabezpieczającą nasz kręgosłup oraz na dodatkowe paski, które zapobiegną przesuwaniu się pasa i lepiej rozłożą siłę. Tylko dobrze dobrany i założony pas nie wpłynie też na styl biegania.
Kupując pas do dogtrekkingu powinniśmy mieć na uwadze:
Z jakim psem planujemy biegać czy maszerować.
Mniejszy czworonóg to mniejsza siła, więc i pas może być nieco delikatniejszy.
Czy pas ogranicza w jakiś sposób ruch, ociera, jest niewygodny?
Czy chód lub bieg w pasie jest naturalny i nie narusza płynności? Jeżeli odpowiedź na któreś z pytań jest twierdząca, wybierz inny model lub rozmiar. Każda pozorna błahostka, którą zauważymy teraz, po 10 km trekkingu może być dla nas sporym problemem.
Czy materiał, z którego wykonany jest pas, jest oddychający?
Zalety dobrego jakościowo materiału docenimy zwłaszcza w cieplejsze dni. Oddychający lekki materiał szybciej schnie i zdecydowanie mniej waży, co będzie mieć duże znaczenie przy długich wycieczkach.
W zestawieniu zebraliśmy dla was kilka z najpopularniejszych modeli pasów. Zobaczcie sami, czym się różnią.
Dingo sport PAS DO BIEGANIA 4in1 CANICROSS
Pas do biegania DINGO to specjalnie zaprojektowany produkt do dogtrekkingu i canicrossu. Przemyślane rozwiązania pozwalają na połączenie w jednym pasie czterech możliwości zastosowania, w zależności od preferencji użytkownika. Wyjątkowo wytrzymały pas został wyposażony w wygodne szelki na pośladkach odciążające odcinek lędźwiowy biegacza podczas szarpnięć i ciągnięcia psa. Jest to nieocenione rozwiązanie przy długodystansowych biegach i w przypadku towarzystwa silnych psów. Dla osób, które rozpoczynają bieganie z psem i nie są przekonane do szelek, stworzyliśmy możliwość odpięcia ich i wykorzystania jedynie pasa usztywniającego. Psy, które potrzebują dużej swobody podczas biegania mogą zostać przypięte jedynie do półkola znajdującego się na taśmie i swobodnie zmieniać kierunek biegu, tak aby nie przeszkadzać biegaczowi. W innym przypadku, tę część można z pasa odpiąć i nie wykorzystywać.
JoQu Pas Light Canicross Belt, Pas Light Canicross Belt PLUS
Pas wyróżnia przede wszystkim wysokiej jakości surowiec, z którego szyjemy. Nie jest to zwykły poliester tylko oryginalna Cordura – atestowany materiał. Ogromnym atutem pasa jest jego waga -rozmiar XL to ok 200gram. Jest ultralekki i miękki co daje nam dodatkowy komfort podczas biegania. Pas dopasowuje się do figury biegacza. Innowacyjnym rozwiązaniem jest podpięcie amortyzatora. Amortyzator przekładamy przez równie lekką linę poliamidową, którą wpinamy klamrą do pasa. W ofercie są jest dostępna wersja pasa „PLUS” z dodatkowymi odpinanymi taśmami. Wszystkie nasze akcesoria szyjemy w Polsce we własnej pracowni, dzięki czemu mamy codzienny wpływ na jakość i estetykę wykonania.
Non-stop dogwear Running Belt
Dla miłośników długich spacerów lub biegania z psem, we współpracy z najlepszymi zawodnikami canicrossu, został opracowany pas, który chroni kręgosłup. Pas przeszedł długi proces rozwoju, który zakończył się sukcesem: optymalne rozłożenie siły ciągnięcia, która współgra z naturalnym sposobem poruszania się człowieka, niska waga, komfort i bezpieczeństwo dla kręgosłupa. Dzięki lekkiemu materiałowi pas nie stanowi obciążenia dla ciała, a przemyślana konstrukcja i regulacja zapewnia stabilne położenie. Smycz przypina się do ruchomego uchwytu w postaci pierścienia, który przesuwa się wraz ze zmianą kierunku biegnącego psa. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w trakcie sprintu.
Sali Pas RELAKS
Pas RELAKS o anatomicznym kształcie z dużą kieszenią, wykonany z materiałów gwarantujących najwyższy komfort w użytkowaniu oraz elegancki i atrakcyjny wygląd, jest doskonałą ochraną kręgosłupa. Konstrukcja pasa oraz zastosowane do produkcji materiały sprawiają, że siła ciągnącego psa jest bardzo dobrze przekładana na maszera, bez utraty komfortu.
Pas do biegania z psem Truelove Trek Go
Pas został wyprodukowany przez renomowaną markę Truelove. Jego unikatowy design, który łączy trekkingowy pas z pojemną nerką sprawia, że to wyjątkowy i funkcjonalny produkt. Pas charakteryzuje się szerokim zakresem regulacji, posiada odblaskowe elementy i solidne, wytrzymałe zapięcie na klamrę, nie przesuwa się i utrzymuje w jednym miejscu. Dzięki niemu będziesz mieć pod ręką wszystkie niezbędne drobiazgi.
Wild Woof Pas trekkingowy
Pas trekkingowy Wild Woof to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty z psem jak dogtrekking, canicross, skijoring. Świetnie też sprawi się na dłuższych wycieczkach po lesie. Pas chroni kręgosłup w odcinku lędźwiowym, a dodatkowe szelki na pośladkach pomagają w równomiernym rozłożeniu siły działającej na biodra i kręgosłup (posiadają możliwość odpięcia).
ZeroDC PAS DO CANICROSSU I SKIJORINGU GRIZZLY
Odpowiednia szerokość pasa zabezpiecza kręgosłup biegacza przed kontuzjami związanymi z siłą jaka powstaje w trakcie ciągnięcia przez psa. Jest wyposażony w paski na nogi uniemożliwiające przesuwanie się pasa do góry. Model Grizzly ma szeroki zakres regulacji umożliwiający odpowiednie dopasowanie pasa do biegacza i rozłożenie siły uciągu psa. Jest starannie wykonany z trwałych materiałów.