Treningowe psie przysmaki
Wreszcie wyczekany powrót do domu z zajęć, pracy lub szkoły. Wreszcie nadeszła chwila, o której myślałeś przez cały dzień – TRENING! Przebierasz się więc pospiesznie, pakujesz psią torbę z niezbędnymi akcesoriami. Pies już wie, co się święci – ogon uruchomiony, błysk w oku włączony, uszy na nasłuchu – pełna gotowość do działania. Czeka pod wieszakiem, aż na jego szyi wyląduje obróżka. Smycz w dłoń, już chwytasz klamkę i… Chwila! A psie przysmaki? Cofasz się więc po wypchaną pysznościami nerkę – przecież to dla waszego teamu niezbędne wyposażenie treningowe.
Chociaż nie każdy pupil jest łakomczuchem, nie wszystkie elementy treningu można nagrodzić w łatwy sposób zabawą, porcją głaskania lub pochwałą. Wielu z nas nie wyobraża sobie treningu bez nagród w postaci jedzenia. I tu właśnie zaczyna się problem. Jakie przysmaki wybrać, jakie smaczki podbijają psie podniebienia, co okaże się najskuteczniejszym „argumentem” do pracy?
Nasi czytelnicy o smakołykach
We wrześniu 2017 pytaliśmy naszych czytelników o używane w treningu psie przysmaki. Na nasze pytanie odpowiedziało ponad 300 osób. Są to właściciele jednego (53,5%), dwóch (32,7%) lub większej ilości psów. Ankietowani to głównie kobiety (95,5%). Są to w większości mieszkańcy (44,9%) dużych oraz średnich (24,8%) polskich miast. 67,2% osób deklaruje regularne trenowanie z psem, a 29,6% poświęca czas na trening okazjonalnie. Wśród najpopularniejszych aktywności swoich psów czytelnicy wskazują: sztuczki (63,9%), posłuszeństwo sportowe (39,7%), agility (32,9%), frisbee (26,5%) oraz rally- o (18,4%). Aż 98,4% ankietowanych używa smakołyków podczas treningu.
Najpopularniejszymi sposobami na przechowywanie nagród podczas treningu są saszetki typu nerka (58,9%), kieszenie (48,9%) oraz saszetki na smakołyki (42,6%). Przy wyborze akcesoriów do przetrzymywania treningowych smaczków nasi czytelnicy największą uwagę zwracają na szybki dostęp do zawartości (88,2%), łatwość utrzymania czystości (70,9%), wygodę użytkowania (62,1%), cenę (50,3%) oraz możliwość przetrzymywania innych potrzebnych rzeczy (40,5%).
Najważniejszymi cechami przy wyborze smakołyków treningowych jest możliwość łatwego podziału na mniejsze porcje (70,6%) oraz naturalny skład przekąsek (68,4%). Zwracamy również uwagę na mały rozmiar smakołyków (53,4%), niebrudzenie nimi rąk i ubrań (49,4%) oraz ich silny aromat (40,3%). Najczęściej używanym rodzajem smaczków są małe przysmaki treningowe, sucha karma oraz suszone mięso.
Wśród ulubionych przysmaków swoich psów czytelnicy wymieniają takie marki jak: Alpha Spirit, Brit, Bosch, Empire, Fitmin, Husse, Maced, Meatlove, Wolf.
Jakie smaczki wybrać?
Wiadomo – każdy pies jest inny. Jeden będzie przepadał za gotowanym kurczakiem, inny zrobi wszystko za suszoną wątróbkę wołową. Oprócz preferencji smakowych musimy pamiętać również o zdrowiu naszych pupili. Na niektóre przysmaki zwierzak może być uczulony lub zmagać się po ich zjedzeniu z kłopotami żołądkowymi. Niektóre smakołyki swoim silnym aromatem mogą zbyt pobudzać psa, skutecznie uniemożliwiając wypracowanie trudnych detali wymagających dużej precyzji. Co zatem wybrać?
Wybór na sklepowych półkach jest całkiem spory. Paczkowane gotowe przysmaki, ciastka i ciasteczka, przysmaki wytwarzane tylko z naturalnych składników. Do tego dochodzi inwencja twórcza właścicieli, czego efektem są własnoręcznie tworzone ciastka, suszone mięsa. Bardzo często w psim świecie można też spotkać się z nagradzaniem ludzkimi przysmakami (np. parówki, ser żółty).
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych psich smakołyków.
1. Suszone mięso i podroby
Wszelkie suszone mięsa i podroby cieszą się bardzo dużą popularnością. Są bardzo aromatyczne, przez co większość psów je uwielbia. Dla właścicieli zwracających uwagę na skład podawanych przysmaków to niemalże produkt idealny.
2. Suszone ryby
Suszone ryby to doskonała alternatywa dla aktywnych w treningu alergików! Bardzo silny aromat przysmaków sprawia, że to ukochana przez psy nagroda! Wśród oferty sklepów możemy znaleźć np. całe suszone szproty i śledzie, suszone filety z łososia, dorsza i tuńczyka, sprasowane przysmaki ze skór ryb. Mimo wielu pozytywnych aspektów tego rodzaju przysmaków przewodnicy często rezygnują z nich ze względu na silny aromat zostawiany na rękach, ubraniach i saszetkach treningowych.
Niektóre przysmaki, zwłaszcza rybki suszone w całości, można podzielić na mniejsze kawałki jedynie przy użyciu noża. Poświęcenie to jest jednak warte wszystkiego.
3. Kiełbaski treningowe
Kiełbaski treningowe to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Ich naturalny skład potrafi zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających psich sportowców. Świetnym przykładem są tutaj kiełbaski MEAT & trEAT: „Kiełbasy treningowe MEAT & trEAT mają zwartą konsystencję, co ułatwia ich krojenie na małe kawałki, a dzięki niskiej zawartości tłuszczu nie brudzą rąk. Zawierają jedno źródło białka zwierzęcego, dlatego nadają się świetnie jako nagroda dla psów z alergiami i nietolerancją pokarmową”. To naprawdę bardzo ciekawa forma nagrody.
4. Miękkie smaczki
To kategoria, w której można znaleźć najwięcej smakołyków. Ich skład też będzie różny – czasami będzie to 100% mięsa, czasami znajdziemy produkty zawierające oprócz mięsa również produkty roślinne. Warto wspomnieć tu aż o 3 producentach tego typu smaczków: Empire, Husse oraz Maced.
5. Psie ciasteczka
Obok miękkich smaczków kategoria również bardzo obfita w różnego rodzaju produkty. W składzie, oprócz mięsa lub ryb, znajdziemy często zboża, ziemniaki, ryż lub warzywa. Zdecydowaną większość będzie cechowała również skromniejsza aromatyczność – będzie fundowała więc odrobinę mniejsze pobudzenie psiego nosa. Większość tego rodzaju przysmaków dostępna jest w różnych rozmiarach – umożliwiając przyjemne nagradzanie dla psiaków różnych wielkości.
6. Sucha karma
Wielu z przewodników czworonogów decyduje się na nagradzanie zwyczajną suchą karmą, którą pies zjada w codziennych posiłkach. Niektórzy decydują się na zakup karmy innego rodzaju, przeznaczonej wyłącznie na trening. Jeżeli dobierzemy odpowiedni rodzaj karmy, rozwiązanie to będzie bezpiecznie dla psów o bardzo delikatnym przewodzie pokarmowym. Myślę jednak, że współczesny rynek ma do zaoferowania wiele różnych psich pyszności. Nawet dla najdelikatniejszego psiaka można znaleźć ciekawą alternatywę stanowiącą urozmaicenie dla suchej karmy w treningu. Przecież zawsze warto mieć gdzieś w nerce zachomikowany ekstra kąsek stanowiący najlepszą nagrodę!
7. Inne
Często podczas treningów przewodnicy do nagradzania swoich podopiecznych chętnie sięgają po ludzkie przysmaki. Żółty ser, parówki, kabanosy, serki topione, pasztety – to kąski obecne w psim menu treningowym. Jednak czy ich skład jest odpowiedni w większych ilościach dla naszych pupili? Dużą ilość tego rodzaju smaczków warto zamienić jednak na te bardziej odpowiednie dla psiaków. Niektórzy przewodnicy decydują się również na surowe/gotowane mięsa, tworzenie własnych ciasteczek. To czasochłonne rozwiązania. Smakołyki często bardzo brudzą dłonie, intensywnie się kruszą. Ich plusem jest naturalny skład i piękna praca na treningach. Pomysłów na smaczki hand made jest wiele. 🙂
W czym smaczki na treningu?
Mamy już dobrane odpowiednie przysmaki. Teraz pojawia się problem, w czym je trzymać podczas sesji treningowej. O ile w naszych czterech kątach korzystanie z miseczki wypełnionej psimi delicjami będzie całkiem wygodne, to podczas sesji chodzenia przy nodze w pobliskim parku może nie zdać egzaminu. W sklepach zaczyna pojawiać się całkiem duży wybór różności pomocnych podczas sesji. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie tych najpopularniejszych rozwiązań.
1. Nerka
To zdecydowany numer jeden. Wręcz obowiązkowe wyposażenie spacerowe każdego psiarza. Praktyczna torba mocowana na biodrach oprócz smaczków (w zależności od gabarytów) może pomieścić również klucze, telefon, piłkę i inne niezbędne gadżety. Zapinana na zamek błyskawiczny, z wygodnym dostępem do zawartości. Kupić je możemy w wielu miejscach, od marketów po sklepiki internetowe firm hand made. Niektóre z firm pozwalają nam na całkowitą personalizację naszej treningowej nerki.
2. Saszetka na smaczki
Odrobinę mniej pojemna od nerki, ale równie praktyczna. Zazwyczaj jej gabaryty pozwalają na pomieszczenie porcji smaczków idealnej na sesję treningową. Saszetki zwykle są mocowane za pomocą karabińczyka lub innego przypięcia do szlufki w spodniach, paska lub kieszeni. Cechuje je bardzo łatwy dostęp do smaczków i bardzo szeroka oferta wzorów i kolorów oferowana przez producentów. Dostępne są również w wariancie silikonowym. Są w przeróżnych kolorach, bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo przyjemne w użytkowaniu.
3. Kamizelka treningowa
Kamizelki treningowe to bardzo praktyczne rozwiązanie dla każdego aktywnego teamu. Posiadają mnóstwo kieszonek niezbędnych do pomieszczenia wszystkich gadżetów, smakołyków, szarpaków i piłeczek zawsze w zasięgu ręki.
4. Spódnica treningowa
To coś między nerką a kamizelką. Zapinana na biodrach umożliwi pomieszczenie większej ilości niezbędnych przewodnikowi akcesoriów.
Nagradzać możemy na milion różnych sposobów. Jak we wszystkim jednak, trzeba zachować umiar. Pamiętajmy, że wszystko, co ląduje w paszczy naszego psiaka w celach konsumpcyjnych, niesie ze sobą bagaż kalorii, mikro- i makroelementów, składników odżywczych i tych antyodżywczych. Chociaż smakołyki gorszej jakości podane raz na jakiś czas to nic strasznego, na co dzień przywiązujemy dużą wagę do tego, co dostaje nasz pies. Przecież chcemy dla naszych podopiecznych wszystkiego, co najlepsze! Zafundujmy więc im najlepsze przysmaki treningowe pod słońcem, a one odwdzięczą się doskonałym treningiem, z którego wrócimy do domu z uśmiechem na twarzy i motylami w brzuchu.