Zdrowie

Kleszczowe FAQ, czyli o co najczęściej pytają opiekunowie psów

Sezon na kleszcze w pełni, a wraz z nim pojawiają się typowe obawy opiekunów psów. Czy dobrze zabezpieczam mojego czworonoga? Jak sprawdzić, czy nie ma kleszcza? Co zrobić, gdy już go znajdę? Dziś rozwiejemy najczęstsze wątpliwości, przy okazji demaskując kilka mitów!

Fot freepik
Co zrobić, gdy znajdę kleszcza na psie?

Najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Można skorzystać ze specjalnych przyrządów jak pęseta lub pętelka, które pozwolą chwycić pajęczaka tuż przy skórze i ostrożnie wyciągnąć go w całości. Nigdy nie należy skręcać lub ściskać kleszcza, gdyż może to spowodować wtłoczenie większej ilości patogenów. Nie sięgajmy po szkodliwe domowe metody takie jak przypalanie kleszcza lub smarowanie go tłuszczem, lub alkoholem. Tego typu działania nie tylko są nieskuteczne, ale mogą dodatkowo podrażnić pasożyta. Równie niewskazane jest wyrywanie kleszcza palcami, gdyż łatwo w ten sposób pozostawić część jego ciała pod skórą, zwiększając ryzyko infekcji.
Po usunięciu kleszcza warto obserwować miejsce ugryzienia przez kilka dni.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

Pajęczaki te mogą również przenosić babeszjozę, anaplazmozę, erlichozę, boreliozę i inne potencjalnie niebezpieczne zakażenia. Bardzo niebezpieczna dla psów jest babeszjoza. Jej objawy to m.in. wymioty, biegunka, niewydolność nerek co przekłada się ba zagrożenie dla życia. Na szczęście dysponujemy skutecznymi metodami leczenia, pod warunkiem bardzo szybkiej diagnozy!

Po jakim czasie od ugryzienia kleszcza mogą wystąpić objawy choroby?

Objawy choroby odkleszczowej u psa mogą pojawić się w różnym czasie po ugryzieniu przez kleszcza, zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. W przypadku babeszjozy, najczęstszej choroby przenoszonej przez kleszcze u psów, pierwsze oznaki mogą wystąpić już 1-3 tygodnie po ukąszeniu. Borelioza, choć mniej powszechna, może rozwinąć się po 2-5 miesiącach. Inne groźne choroby odkleszczowe to anaplazmoza, której objawy mogą pojawić się po 1-2 tygodniach, oraz kleszczowe zapalenie mózgu, rozwijające się zazwyczaj w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Ze względu na różnorodność chorób i zmienne okresy inkubacji, właściciele psów powinni regularnie obserwować zwierzaki pod kątem nietypowych objawów, takich jak gorączka, apatia, utrata apetytu czy problemy z poruszaniem się, nawet długo po szczytowym sezonie aktywności kleszczy.

Fot. freepik
Po jakim czasie od wbicia w ciało kleszcz zaczyna przenosić choroby?

Czas, po którym wbity kleszcz zaczyna przenosić choroby, różni się w zależności od patogenu i gatunku kleszcza. Według badań naukowych, w przypadku boreliozy, bakterie Borrelia burgdorferi zazwyczaj nie są przenoszone w ciągu pierwszych 24-36 godzin po przyczepieniu się kleszcza. Badania opublikowane w “Journal of Clinical Microbiology” wskazują, że ryzyko transmisji znacząco wzrasta po 48-72 godzinach. Jednakże, w przypadku babeszjozy, która jest częstsza u psów, przeniesienie patogenu może nastąpić szybciej. Badania przeprowadzone na psach wykazały, że Babesia canis może być przeniesiona już w ciągu 8 godzin od ugryzienia przez zakażonego kleszcza. W przypadku wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, transmisja może nastąpić niemal natychmiast po ugryzieniu, co czyni tę chorobę szczególnie niebezpieczną.

Czy wystarczy odrobaczyć psa, by uniknąć ataku kleszczy?

Odrobaczanie psa nie jest skutecznym sposobem na uniknięcie ataku kleszczy. Preparaty odrobaczające są skierowane przeciwko pasożytom wewnętrznym, takim jak nicienie czy tasiemce, i nie mają wpływu na kleszcze, które są pasożytami zewnętrznymi. Aby chronić psa przed kleszczami, należy stosować specjalistyczne środki przeciwkleszczowe, takie jak obroże, spot-ony czy tabletki. Produkty te zawierają substancje czynne, które odstraszają lub zabijają kleszcze minimalizując tym samym ryzyko zakażenia groźnymi dla zdrowia i życia pupila chorobami przenoszącymi przez te pasożyty.

Jak często należy zabezpieczać psa przed kleszczami?

Regularna ochrona przeciwko kleszczom powinna być stosowana przez cały rok. W okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, gdy te pasożyty są najbardziej aktywne, warto być szczególnie czujnym. Preparaty w postaci obroży, kropli lub tabletek działają przez kilka tygodni / miesięcy, dlatego należy koniecznie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości stosowania. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko inwazji kleszczy.

Nawet przy regularnym podawaniu środków ochronnych, nie można całkowicie wyeliminować ryzyka. Dlatego po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć psa, zwracając szczególną uwagę na obszary za uszami, w pachwinach oraz w okolicy ogona.

Czy są obszary w Polsce, gdzie kleszcze są bardziej i mniej liczne?

Występowanie kleszczy w Polsce nie jest równomierne, a ich liczebność różni się w zależności od regionu. Najbardziej zagrożone obszary to północno-wschodnia część kraju, w szczególności województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, gdzie warunki środowiskowe sprzyjają rozwojowi tych pajęczaków. Liczne populacje kleszczy występują również w rejonach o dużym zalesieniu, takich jak Bory Tucholskie, Puszcza Kampinoska czy Puszcza Białowieska. Z kolei tereny o mniejszym stopniu zalesienia i bardziej suche, jak centralna Polska, charakteryzują się niższą liczebnością kleszczy. Warto jednak podkreślić, że kleszcze można spotkać w całym kraju, nawet w parkach miejskich czy przydomowych ogrodach. Zmiany klimatyczne i urbanizacja wpływają na rozszerzanie się obszarów występowania kleszczy, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności niezależnie od lokalizacji.


Fiprex to polski lek przeciwko pchłom i kleszczom dla psów i kotów. Występuje w postaci kropli spot-on do podania na skórę i w postaci sprayu. Produkt dostępny jest w wersji dla kota oraz w wersji dla psa w 4 rozmiarach: S, M, L i XL uzależnionych od wagi zwierzaka. Fiprex jest lekiem OTC, dostępnym bez recepty. Można go nabyć w większości sklepów zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych i sklepach internetowych. Fiprex zwalcza pchły, kleszcze i wszy. Ochrona przeciwko kleszczom wynosi do 4 tygodni, natomiast przeciwko pchłom do 8 tygodni. Fiprex DUO dodatkowo zwalcza także jaja, larwy i poczwarki pcheł.


Reklama




Podobne artykuły